Januszewo

Blog Elżbiety Zdun

Goście

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Kategorie

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
215
Odsłon artykułów:
1762798

Article Module

Drogi Gościu!

 Miło przywitać Cię na mojej stronie.

Chcę pisać tu i zamieszczać, zrobione przeze mnie zdjęcia dotyczące Januszewa

Elżbieta

c.d. koniec PGR

     Pracownikami PGR byli przede wszystkim  ludzie z akcji przesiedleńczej "Wisła", mieszkańcy z ubogich  terenów Polski Kurpiowie, okolic Garwolina, a także repartianci, głównie z Wileńszczyzny i Wołynia. W akcji "Wisła"  na tereny Warmii i Mazur przesiedlono 6,5 tys.rodzin z tego 5 tys.do PGR-ów.
     Przez lata od 1947 do 1993r. przez Januszewo przewinęla się rzesza pracowników, kierowników, nauczycieli. Niektórzy z nich już odeszli, inni żyją gdzieś w jakimś nieznanym nam zakątku świata. Może dla przypomnienia wymienię kilka nazwisk: p.Olszewski pełnił funkcję kierownika w latach 1947 - 1951, p.Stark - epizod w Januszewie 3 m-ce, p.Borcherd z Fabian, p.Władysław Matusiak 3 lata na stanowisku kierownika, p.Baliński, p.Paul w 1960r., Widmański, Idzik, Szczerkowski Florian - postać o której byli pracownicy mówią tylko dobrze, dbał zarówno o kulturę, jak i o estetykę. Najwięcej też się przyczynił do rozwoju Januszewa. Był jednak jak na te czasy za dobry i trzeba było go usunąć. Następny to p. Podkowiak, Niestatek  i od 1971r. p. Jan Kołecki, późniejszy dyrektor POHZ Ulnowo. Następnie p.o.kierownik p.Bolesław Łukasiak, zaś po nim od 1984r. do końca tj. do objęcia Januszewa przez likwidatora  p. Zegarskiego Andrzej Zdun.Był to jeden z najmłodszych kierowników. Za jego czasów znacznie poprawiono warunki mieszkaniowe pracowników. Doprowadzono wodę do mieszkań.Niektórym mieszkańcom zainstalowano łazienki, co było ewenementem jak na tamte czasy.

     Januszewo słynęło z pięknych koni i bryczek, co niewątpliwie było zasługą p.Jana Kołeckiego - dyrektora, ale również obsługujących konie p.Jana Kniazia i Jana Seroki, który niestety odszedł już od nas. Pan Jan Kniaź brał udział w zawodach zaprzęgów i kiedyś zajął nawet I miejsce.

 Dzisiaj Januszewo niestety podzieliło los innych PGR-ów. Ziemia jest w posiadaniu pana Bertranda rodowitego Francuza,którego najmniej interesują losy mieszkańców. Jak przeczytałam gdzieś w internecie jedyną atrakcją jest stadnina koni, ale co to znaczy dla mieszkańców? Dużo czytałam na temat pruskiego właściciela Januszewa p. Elarda Oldenburga, który dbał o mieszkańców .Dbała też w większy lub mniejszy sposób komuna. Teraz jest kapitalizm. Trzeba go zrozumieć i nauczyć się z tym żyć?!