Januszewo

Blog Elżbiety Zdun

Goście

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Kategorie

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
215
Odsłon artykułów:
1732085

Article Module

Drogi Gościu!

 Miło przywitać Cię na mojej stronie.

Chcę pisać tu i zamieszczać, zrobione przeze mnie zdjęcia dotyczące Januszewa

Elżbieta

Oldenburgowie

                                                                                          

 ?Popatrz, jak szybko mija czas. 

  Życie Twe też przeminie wraz ! 

  Życie to jedno, które Bóg Ci dał !

        

 Wszystko przemija tak jak sen,

 Troski, kłopoty skończą się,

 Powiedz : szczęśliwym będziesz  TY

 

 

 

    Przez wieki mieszkało w Januszewie wielu mieszkańców. Jednym   najbardziej znamienitym, który zapisał się w historii tej miejscowości był  Elard von Oldenburg. Żył tutaj, pracował, politykował. Mieszkał w pałacu, którego ruiny możemy oglądać do dzisiaj. Czas naprawdę szybko mija, życie człowieka przemija szybciej niż się nam wydaje. Pozostały po nim resztki dawnej świetności,na pewno pra-pra wnuki i historia o nim.

    Stał mi się bliską osobą , gdy zaczęłam porządkować cmentarz  miejsce  jego ostatniego spoczynku oraz jego bliskich. Cmentarz, trudno było zidentyfikować to miejsce.  Z pomocą pana  Stanisława Adamowskiego udało nam się ustalić i dokładnie zlokalizować miejsce spoczynku ostatniego właściciela  Elarda von Oldenburga.

    Wiem, historia nie sprzyjała by dbać o groby dawnych pruskich obszarników, ale zwykłe ludzkie podejście powinno wstrzymywać wandali przed bezczeszczeniem grobów. Ponadto wysypiska śmieci  dokonały reszty.  Pracy było co niemiara. Mąż mój  postawił krzyż brzozowy, który po paru latach spróchniał.  Jesienią ustawiliśmy krzyż dębowy. Myślę, że ten wytrzyma parę dobrych lat. Posadziłam chryzantemy. Zapalam znicze. Łatwo dbać o mogiły rodziny, trudniej, gdy są to obcy ludzie. Ja się zobowiązałam sama wobec siebie, że dopóki będę miała możliwości nie zapomnę o miejscu ich spoczynku.

" type="application/x-shockwave-flash">" />

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Januszewo w XVIII wieku   należało do pruskiego Lorda  Szambelana  Elarda Kurta Maria Oldenburga. Elard Oldenburg urodził się w Bezledach   20 marca 1855r. Rodzice jego posiadali tam majątek ziemski. Elard miał starszego brata, w Bezledach spędził szczęśliwe dzieciństwo. W 1862r.  Ojciec   zakupił  majątek Januszewo ?Januschau?.  Zanim młody Elard objął w swe posiadanie majątek, kształcił się w Królewcu /dzisiejszy Kaliningrad/,Wernigerode, Brandenburgii i Hall. Następnie został żołnierzem. W 1875r awansował na porucznika. Był żołnierzem z duszy i ciała. W 1883r. Rozstał się z służbą wojskową  i przejął Januszewo. Nie za darmo. Był zobowiązany  do spłaty ojca , rocznie 9000 marek.W majątku było wspaniałe stado owiec , kozy, konie krowy, cielaki. Młody gospodarz dzielnie sobie radził, gdyż w niedługim czasie zakupił folwark Brusiny zwane prysznice. Ponadto jednocześnie zmuszony był administrować dobrami w Bezledach. 

 

 

embed video plugin powered by Union Development